İstanbul Özel Okullar, Ankara Özel Okullar, İzmir Özel Okullar ve daha fazlası hepsi burada.

Büyük Kolej

Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2010, 14:23 | Ekleyen: Fahrettin Namoğlu | Kategoriler: Anaokulu, Ankara Özel Okullar, Liseler, İlköğretim Okulları | Etiketler: , , , , , , , | Yorum yok. »

Büyük Kolej Hakkında:

OKULUMUZ TARİHÇESİ

Kurumumuz, eğitim ve öğretim çalışmalarına, Türk Milli Eğitimi’nin amaçları doğrultusunda yetişen gençlerimizi daha yapıcı, yaratıcı, verimli kılmak ve öğrendikleri bilgileri pekiştirerek yetenekleri doğrultusunda gelişmelerini sağlamak amacıyla Özel Eğitim Kurumları Kanunu çerçevesinde 1951 yılında BÜYÜK DERSHANE’yi hizmete açarak başlamıştır.

Büyük Dershane’nin giderek artan başarısı, çevremizin ve velilerimizin sürekli istekleri karşısında, eğitimde daha geniş kapsamlı hedeflere ulaşmak amacıyla 1986–1987 öğretim yılında Demirtepe’ de BÜYÜK KOLEJ’ in ilk ve orta kısmı açılmıştır.

350 öğrencisiyle ulusal eğitim kervanına katılan okulumuzun öğrenci kapasitesi her yıl daha da artmıştır. Artan talepler karşısında, çağdaş teknolojiye uygun, modern yapıya sahip bir binaya gereksinim duyulmuş ve Ankara’nın en seçkin semtlerinden biri olan Gaziosmanpaşa ile Küçükesat arasındaki arsamıza yeni okulumuzun yapımı için girişimler başlatılmıştır.

1 Nisan 1989 tarihinde, Ankara Valisi Sayın Saffet Arıkan Bedük tarafından temeli atılan okulumuz, 18 Nisan 1990 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Sayın Avni Akyol tarafından hizmete açılmıştır.

Okulumuz 2138 öğrenci kapasitesiyle sınırlandırılmıştır. 24′er kişilik sınıflarda çağın en son teknik özellilerine sahip video ve bilgisayar donanımlı dil ve fen laboratuarlarında en seçkin öğretim kadrosuyla eğitim yapılmaktadır. Spor, tiyatro, konferans gibi etkinliklerin yapıldığı çok amaçlı salonumuz ve yüzme havuzumuz öğrencilerimizin kullanımına sunulmuştur.

Internet kanalıyla öğrencilerimizin ve velilerimizin istedikleri anda her alandaki gelişmeleri öğrenmelerine ve dünya ile bütünleşmelerine olanak sağlanmıştır. Internet WEB adresimiz www.buyukkolej.k12.tr ve e-mail adresimiz buyukkolej@buyukkolej.k12.tr’dir.

Mevcut binamızın da artan öğrenci taleplerini karşılayamaması nedeniyle okulumuzun hemen karşısında yeni bir bina yapılmıştır. Bu yeni binamız ilkokul için ayrılmış olup 1996-1997 öğretim yılında Cumhurbaşkanımız Sayın Süleyman Demirel tarafından hizmete açılmıştır. Yeni binamızda 8 derslik, 4 anasınıfı, etüt, resim, elişi ve müzik salonları, 1 kapalı oyun alanı, 1 kapalı spor salonu, trafik eğitim parkı ve oyun parkı bulunmaktadır.

Kuruluşundan bu yana pek çok ulusal ve uluslararası etkinlikte yer alarak bu alanda da sesini duyuran okulumuz 2000 yılında üye olduğumuz CIS (Uluslararası Okullar Birliği) tarafından 2006 yılında akredite edilerek dünyanın seçkin uluslararası okulları listesindeki yerini almıştır.

Amacımız Atatürk İlkelerine bağlı, en az iki dil bilen, bilgisayar kullanan dilediği üniversiteye girme oranı üst düzeyde, aydın ve bilinçli gençler yetiştirmektir. Maddi ve manevi olanaklarımızı yarının Türkiye’sini oluşturacak çocuklarımıza sunmanın ve amaçlarımıza ulaşmanın onur ve kıvancını daima duymaktayız.

FELSEFE VE HEDEFLERİMİZ

21. yüzyılı şekillendirecek olanlar, nitelikli bireylerdir. Atatürk ilke ve devrimlerinden ödün vermeden, global dünyanın zorluklarıyla baş edip fırsatlarını değerlendirebilmek, çok yönlü bir yeterlilik ve sorumluluk gerektirir. Böyle bir dünyada başarılı olabileceklerin, yüksek bir akademik ve sosyal donanıma sahip, paylaşımcı ve katılımcı bireyler olmaları gerekmektedir. Büyük Kolej, bu nitelikte bireyleri yetiştiren bir eğitim kurumudur ve olmaya da devam edecektir.

Felsefemizin ışığında Büyük Kolej’de:

 • Çift dilli eğitimde dünya standartlarını yakalamayı hedefleyen, uluslararası anlayışı benimseyen örnek bir eğitim kurumu olma,
 • Bireysel farklılıkları göz önünde bulundurarak öğrenci merkezli eğitimin uygulandığı etkili bir öğrenme ortamına sahip olma,
 • Bireysel öğrenme, karşılıklı anlayış ve toplum bilincinin en üst düzeyde yaşanabilmesi için öğrenci ve eğitim kadrosunu sayı yönünden ideal ölçülerde koruma,
 • Teknolojik donanıma sahip, çevreye duyarlı, moral değerleri yüksek ve barışa önem veren Büyük Kolejliler yetiştirme yönünde ilerlemekteyiz.

Büyük Kolej, eğitim, kayıt kabul, burs programları ile spor ve diğer akademik programların uygulanmasında ırk, renk, cinsiyet, milli ve etnik köken, din veya engelli ayrımı yapmadan eşitlik politikası uygulamaktadır.

Değerlerimiz:

 • Atatürk ilke ve devrimlerine bağlılık

Bizler, Atatürk İlke ve Devrimlerinin her bir satırında çağdaş dünyanın gerektirdikleri ve getirdiklerinin var olduğuna inanırız. Büyük Kolej’de bu ilke ve devrimleri benimseyerek ve benimseterek öğrencilerimizin geçmişi anlayıp ders almalarını, geleceği tanıyıp zorluklarla baş etme yollarını bulmalarını sağlarız.

 • Çok yönlü yeterlilik ve sorumluluk

Bizler, bireylerin bir ya da birkaç alanda değil, her alanda fikir sahibi olmaları ve kendilerini geliştirebilecekleri alanları seçebilmeleri gerektiğine inanırız. Büyük Kolej’de akademik ve sosyal alanlarda öğrencilerimize olabildiğince seçenek sunar, onlara ilgilendikleri alanlarda gelişmelerinde rehberlik ederiz.

 • Paylaşımcılık ve katılımcılık

Bizler, paylaşılmayan bilginin yeni bilgilere ışık tutamayacağına inanırız. Büyük Kolej’de öğrencilerimize bilgiye ulaşma, ulaşılan bilgiyi paylaşma ve bilginin paylaşıldığı ortamda katılımcı olma becerilerini kazandırmaya çalışırız.

 • Uluslararası anlayış

Bizler, uluslararası bakış açısının önemine inanırız. Büyük Kolej’de ikinci dil olarak İngilizcede kapsamlı bir dil eğitimi vererek kullanabilecekleri ortamlar sağlarız. Ayrıca modern dillerde de destek sağlayarak öğrencilerimizi geleceğin dünyasına hazırlarız.

 • Bireysel farklılıklar

Bizler, öğrencilerin her birini farklı yetenek ve zekâ türlerine sahip bireyler olarak ele almak gerektiğine inanırız. Büyük Kolej’de farklı öğrenme-öğretme ortamları ve metotları ile çeşitli ölçme-değerlendirme teknikleri kullanmaya özen gösteririz.

 • Öğrenci merkezli eğitim

Bizler, zihnin gelişmesini destekleyecek, araştırmak için merak ve istek uyandırıcı ideal bir ortamın yararına inanırız. Büyük Kolej’de kendine güvenen, risk alan yaratıcı bireylerin kendilerini ifade ederek başarıya ulaşabilecekleri bir ortam sağlamaya özen gösteririz.

 • Etkili öğrenme ortamı

Bizler, nitelikli öğrenmenin etkili öğrenme ortamlarında gerçekleşebileceğine inanırız. Büyük Kolej’de eğitim verdiğimiz her alanda kullanılan mekânların, araç-gereç, teknolojik donanım ve atmosfer yönünden etkili öğrenme ortamları olmalarına dikkat ederek sınıf mevcutlarını en fazla 24 öğrenci olacak şekilde düzenler; bu sayıya uygun oranda yönetici, psikolojik danışman ve rehberlik uzmanı, öğretmen ile destek hizmet personeli bulundururuz.

 • Toplum olma bilinci

Bizler, geleceğin toplumunu oluşturacak olanların eğitim yaşamlarında bilinçlendirilmeleri gerektiğine inanırız. Büyük Kolej’de, topluma, çevreye duyarlı, sosyal hizmet duygusunu benimseyen, karşılıklı saygı, sevgi, dayanışma ve anlayışa dayalı ilişkiler kurmanın önemini bilen bireyler kazandırırız.

Gerekli Bilgiler:

 • Adres:
  Bağlar Cad. No:184 06700 Gaziosmanpaşa / ANKARA
  Hülya sokak No:7 06700 Gaziosmanpaşa / ANKARA
 • Telefon: 0 (312) 446 66 76 (Pbx) Fax: 0 (312) 446 41 01
 • Websitesi: http://www.buyukkolej.k12.tr/default3.php


Görüşlerinizi Yazın